Největší show pod Sluncem – Richard Dawkins

Jen málokterá vícestránková kniha mne dokáže zaujmout natolik, abych ji přečetl jedním dechem. Jednou z těchto výjimečných byla „Největší show pod Sluncem“ od Richarda Dawkinse.

Vždy jsem s velkým zaujetím sledoval přírodovědné dokumentární filmy. Viděl jsem jich desítky a stovky, ale sám jsem nebyl nikdy schopný objevit zjevné souvislosti. Kniha Největší show pod Sluncem je paprsek světla v temnotě nevědění o životě na Zemi a jeho vývoji, který důležité souvislosti srozumitelně vysvětluje.
Obecné evoluční mechanismy se vztahují i na podnikání a vše co s tím souvisí. Pochopíte-li jak funguje evoluce, můžete získat náskok nad těmi, kteří o tom nemají ani ponětí. Pochopíte například, proč je důležitá inovace, proč je třeba soustředit se na potřeby zákazníků a další elementární principy. O tom však Dawkins nepíše. Někteří čtenáři to objeví jen mezi řádky.

  • Víte, že jsme vzdáleně příbuzní se všemi formami života? Když se všemi, je tím myšleno například i se stromy, okurkami, slepicemi, klokany …
  • Jsou si více příbuzní hroch s velrybou nebo myš s hrochem?
  • Víte proč je hloupost tvrdit, že člověk se vyvinul z opice?
  • Zajímá vás, proč má v první vývojové fázi lidské embryo žaberní oblouky?
  • Víte co je bludný nerv a k čemu je dobrý?
  • Víte jaké můžete objevit pro sebe výhody, když pochopíte jak evoluce funguje?

Jak život vznikl se můžeme jenom dohadovat. Umožnit vznik elementárním základům nějakého nového života je dnes nemožné, protože každý milimetr prostoru na Zemi je již obsazený stávajícími velmi pokročilými formami života. Ať se podívate kamkoliv, dokonce i mnoho desítek metrů do věčně zmrzlé půdy na Sibiři, všude najdete stopy života. Kdyby se cokoliv nového začalo utvářet, bude to napadeno a zkonzumováno během chvilky bakteriálními „domorodci“. Na vašich rukách, na celém těle, na stěnách domu, ve vzduchu, zkrátka všude jsou miliardy bakterií. Nemusejí se nijak vyvíjet. Svůj prostor mají pevně obsazený. Stejně tak žížala má svůj prostor, ve kterém je dokonalá. Není lepší než bakterie ani horší než člověk. Jde jen o formu života, která se přizpůsobila okolním podmínkám. Tuto skutečnost je těžké prohlédnout, pokud se považujete za nejvyšší formu života a očekáváte kvůli této arogantní nadřazenosti, že náš živočišný druh bude chtít žížala jednou trumfnout.

Podle Ernsta Mayra byl problémem v biologii hluboce zakořeněný Platónův esencialismus. Ten se stále na školách vyučuje. Řeknou vám: „Toto je ideální králík.“ Vidíte-li potom odchylku od ideálního králíka, například kratší uši, srst s černými pruhy, myslíte si, že jde o nedokonalého králíka – o odchylku od ideálního králíka. Tak tomu však není o čemž se můžete přesvědčit na příkladě vlka. Řekli byste dnes, že váš vlk nemá podobu ideálního vzorového vlka? Jistěže nemá podobu vlka! Dnes se vyšlechtěným vlkům říká pes! Nikoho ani nenapadne tvrdit, že jde o nedokonalého vlka. Přitom všichni psi mají vlka jako svého společného předka. Byla vyšlechtěna (šlechtění = evoluční výběr provádí člověk, nikoliv příroda) roztodivná plemena – ovčáčtí a honáčtí psi, pinčové, knírači, molossové, teriéři, jezevčíci, špicové, honiči, barváři, ohaři, retrívři, slídiči, chrti … Nebo snad věříte, že je stvořil Bůh? Jsou lidé, kteří tomu věří. Říká se jim fundamentalističtí kreacionisté. Z výsledků průzkumu názorů americké veřejnosti vyplývá, že celých 40% američanů věří, že Země není starší jak 10 tisíc let.
Osobně bych neměl problém uvěřit ani tomu, že může všechno být jen počítačová simulace (Matri*). Potom by Počátek mohl být klidně i před 10 lety (i když brát v úvahu cosi jako čas by bylo v takovém případě irelevantní). Zapnul před 10 tisíci lety někdo megamašinu s nekonečným výkonem a nekonečnou pamětí, ve které žijeme? Ale jak ta mašina vznikla? Kdo ji sestrojil? … I v případě, kdy uvěříme, že žijeme v simulaci, uvnitř jiného světa, se nevyhnutelně objeví otázka: „Jak se potom ale vyvinul ten jiný svět?“ Jediné co vždy dá uspokojivou odpověď, jsou vysvětlení vývoje pomocí evolučních selekčních mechanismů.
Co naprosto nedává smysl v případě kreacionistů? Proč by si Stvořitel dal takovou práci s vytvářením tak ohromného množství důkazů přirozeného evolučního vývoje? Jaký by k tomu měl důvod? Je snad úplně šílený?
Já sám jsem našel několik trilobitů ve vrstvách usazenin na jedné skále u Berounky a několik otisků mušlí v opukovém lomu. Pravda, nemusíte mi to věřit a nemusíte věřit ani když vám ty zkameněliny ukážu osobně. Proč by ale velký stvořitel takové zavádějící stopy vytvářel? Proč by tolik usiloval o to, abychom si mysleli, že se vše vyvíjelo miliony a miliony let přirozenými fyzikálními procesy? Protože je všemocný a protože cesty páně jsou nevyzpytatelné?

Podobné teoretizování v knize Richarda Dawkinse nehledejte. Není to filozof. Dawkins je pragmatický popularizátor evoluční biologie, naštvaný na popírače historie. Ukáže vám jen jak funguje evoluce.
Počátek všech počátků nejspíš nikdo nikdy nenajde. Je pro nás nějak důležité vědět, jak život vznikl? Může taková informace zkvalitnit náš život?

V souvislosti s touto knihou mám zálusk ještě na učebnici Evoluční biologie od Prof. RNDr. Jaroslava Flegra, CSc. Pochopení všech evolučních mechanismů by mohlo pomoci v objevení nejelementárnějších principů úspěchu života jako takového.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *