Levný inkoustový tisk – jak zajistit, aby se neprodražil

Tisk na inkoustových tiskárnách je pro řadu aplikací v malonákladovém tisku velmi atraktivní. Nejen co do možností potisku rozličných i hrubě strukturovaných savých papírů, ale i co se týče kvality tisku a ceny. Cena inkoustů za posledních deset let několikanásobně spadla. Z původních 1000 Kč/100ml na 70 Kč/100ml při zachování stejné kvality tisku. Aby byl tisk rentabilní, musí se samozřejmě doplňovat cartidge. To však s sebou přináší jedno nebezpečí a sice spálení trysek v tiskové hlavě když není zajištěn kontinuální přísun inkoustu.

Každá inkoustová tiskárna umožňuje provádět kontrolu trysek. Poškození tiskové hlavy je možné předejít. Jakmile se objevují v tisku i sebemenší výpadky, hrozí totiž spálení trysek v důsledku přehřívání z nedostatku inkoustu. Princip tisku inkoustem je poměrně jednoduchý. Zahřejete-li inkoust, dojde k rychlému zvětšení objemu v místě zahřátí a v podstatě k mikroexplozi. Zahřívání se provádí u lepších tiskáren nikoli v trubičce, ale na hranách dlouhé štěrbiny pomocí odporového vodiče v plošném spoji. Pokud není štěrbina stále zaplněna inkoustem, začne docházet ke spékání zbytkového inkoustu na hraně štěrbiny.
Zaschnutí přívodních kanálků není úplně běžné, nicméně k němu dojít může. V takovém případě stačí tiskovou hlavu propláchnout proudem studené vody (zejména jedná-li se o vodou rozpustitelné inkousty).
Mnohem pravděpodobnější příčinou vad v tisku je připečení zbytkového inkoustu na hraně kapilární štěrbiny, kde se provádí prudký ohřev inkoustu a tím vystřelování mikrokapiček na papír.

Na obrázku níže je velmi kvalitní tisková hlava vyráběná v Japonsku. Používá se zde osm náplní – černá, purpurová, modrá, žlutá, světlejší purpurová, světlejší modrá, červená a zelená. Poslední dvě jsou z mé zkušenosti zcela zbytečné. Na jedné tiskárně mám červenou a zelenou hardwarově odpojené. Rozdíl v kvalitě tisku 8 barev v.s. 6 barev není rozpoznatelný!

Tisková hlava

 

tisková hlava detailní makro snímek

 

Na této fotografii je poměrně dobře vidět poškození hran v důsledku připečení inkoustu:

inkoustová tisková hlava mikroskop
Zvětšeno 50x

Připálený inkoust nelze odstranit vymýváním ani speciálními roztoky určenými k čištění tiskových hlav. Poškození je neopravitelné. Musí se zakoupit nová tisková hlava.

tisková hlava 500x zvětšeno
Zvětšení 400x

 

Na další fotografii je zachycena téměř nepoškozená štěrbina. Jsou zde dobře vidět hrany osazené odporovými vodiči, pomocí kterých se provádí ohřev inkoustu.

 

Cartridge

Cartridge jsou kapitola sama o sobě. Efektivní a spolehlivé doplňování inkoustu není vůbec jednoduché, zvláště chcete-li, aby tisková hlava vydržela co nejvíce. Originální cartridge lze opakovaně naplnit bez problému třicetkrát i vícekrát, pokud doplňujete inkoust včas, tzn. nejpozději je-li nádržka napůl prázdná. Přitom například u žluté a fotopurpurové je pravděpodobně z důvodu odlišné konzistence inkoustů větší riziko zavzdušnění, takže lze opakovaně doplnit inkoust do těchto dvou typů třeba jen desetkrát.
Jak vypadá zavzdušněná cartridge? Plsť je světlá, bez inkoustu. I po naplnění nádržky zůstává v tomto stavu. Inkoust již nevzlíná vzhůru a drží se jen při dně. Lze sice tisknout, avšak při nárazově vyšší spotřebě dojde k výpadkům v dodávkách inkoustu. Výpadky mají za následek přepalování hran štěrbiny a tím dochází k nevratnému poškození tiskové hlavy.

 

Závěr

Zničení tiskové hlavy lze snadno předcházet. Buď musíte nakupovat nové a nové cartridge, ale cena tisku mnohonásobně převýší náklady na zakoupení nové tiskové hlavy, nebo pravidelně kontrolujete zavzdušnění cartridge a včas doplňujete inkoust. V takovém případě se tisková hlava zničí jen výjimečně.

S tiskem na inkoustových tiskárnách slavím v tomto roce již dvacetileté zkušenosti. Měl jsem řadu značek a typů. Nejvíce se osvědčily právě tiskárny s kapilárními štěrbinami. Absolutně nejlepší tiskárna co do kvality tisku byl Epson Stylus Photo 2100. Tisk byl dokonale ostrý. Barevné podání výjimečné. A navíc zde byla díky speciálním inkoustům odolnost proti vodě – výtisk bylo možné ponořit do vody a nedošlo k žádnému poškození, podobně jako u ofsetového tisku. (Papír se samozřejmě zničil, ale tisk zůstal.) Nevýhodou byla rychlost. Jednalo se o velmi pomalou tiskárnu. Doplňování inkoustů bylo problematické. Všechny novější tiskárny jsou sice rychlé, ale kvalitou se ne a ne přiblížit tiskárně Epson Stylus Photo 2100. Pro běžné použití je dobrá ještě tiskárna Canon Pixma Pro 9000, která se také již řadu let nevyrábí, ale náhradní díly jsou, takže se dá alespoň opravovat. Ty novější typy už bohužel za moc nestojí.

Výrobci se proti doplňování inkoustů brání vymýšlením nesmyslů, jako například zvyšováním počtu barev. Kvalitní tiskárny pro levné každodenní použití vymřely.