Je to soutěž
Vizuální vědomí funguje konkurečním způsobem. Obvody spolu vzájemně soutěží, který z nich vytvoří nejlepší vnitřní zpodobnění předmětu či myšlenky. Mozek je schopen v každém okamžiku podržet ve vědomí pouze jedno vyobrazení. Může však mezi dominantními vjemy přepínat. Dochází k aktivaci složitých myšlenkových map.
Stačí aktivovat jen několik položek a nejrůznější mapy se začnou přetahovat o pozornost. Ve hře mohou být miliony a miliony obvodů. Často nastává konflikt.
Ideální počet myšlenek, které se snažíme pochopit najednou, je jedna. Stojíme-li před úkolem udělat nějaké rozhodnutí, nejefektivnější počet proměnných se zdá být dvě: zahnout doleva nebo doprava?
Zjednodušujte
Když zredukujete komplikované myšlenky na pár představ, bude se vám s nimi pracovat mnohem snáze.
Sdružujte informace do celků
Šachoví mistři vymýšlejí jména (celky) pro určité rozložení šachovnice. Neuvažují stovky tahů dopředu. I oni si drží v mysli v každém okamžiku pouze několik celků (jako většina z nás). Každý z těchto celků však u nich představuje množinu desítek tahů. Stát se expertem v jakékoli oblasti znamená vytvořit si velký počet informačních celků. Aby člověk dosáhl mistrovství, je zapotřebí zhruba deset let praxe.
Ideální je pracovat najednou se třemi až čtyřmi celky.
Vyzkoušejte si:
- Zjednodušte si informace tím, že uberete detaily a zaměříte se na zásadní prvky dané myšlenky.
- Máte-li příliš informací, seskupte je do celků. Zobecňujte.