Velké množství našinců již objevilo pozitivní účinky omezení sacharidů ve stravě. Jenže ne každému se daří vytvořit návyky potřebné k udržení dlouhodobého úspěchu. Neustále se vrací staré zlozvyky. Tuhle si dáte zmrzlinu, tamhle pizzu, nebo dokonce McDonalds a po pár týdnech s hrůzou zjistíte, že opět ujíždíte na cukru. Co s tím?
Je zapotřebí si uvědomit, že závislost na cukru je stejně intenzivní, ne-li silnější, než třeba závislost na heroinu. Úspěch s nízkosacharidovou dietou vyžaduje více než jen předsevzetí.
Následující klíčové kroky mohou pomoci dosáhnout a udržet úspěšné výsledky dlouhodobě:
- Stanovení realistických cílů:
- Osobní cíle: Ujasněte si, proč chcete dietu dodržovat – hubnutí, zlepšení zdraví, nebo jiné důvody. Tento cíl si dejte do rámečku a umístěte jej viditelné místo, nejlépe poblíž ledničky.
- Měřitelné cíle: Stanovte si konkrétní, měřitelné cíle, jako např. ztráta určitého množství kilogramů nebo zlepšení zdravotních ukazatelů. Tyto cíle stačí zapsat do deníčku.
- Sledování pokroku:
- Denní záznamy: Zaznamenávání každodenního pokroku, nebo i zapisovat co jste jedla, případně čemu nezdravému jste se úspěšně vyhla, může pomoci udržet motivaci a identifikovat, co funguje.
- Pravidlené vyhodnocení: Kontroly (třeba každý týden nebo měsíc) pomohou sledovat pokrok a přizpůsobit dietu podle potřeby. Nejlépe funguje používáte-li Google Kalendář v mobilu, kdy si nastavíte automatická upozornění na roky dopředu a na konci každého měsíce obdržíte připomínku, že je potřeba provést rekapitulaci měsíčního snažení a zapsat výsledky a jak jste s pokrokem spokojena.
- Vzdělávání se o zdravé stravě:
- Zdroje informací: Získávejte informace z důvěryhodných zdrojů o tom, jaké potraviny konzumovat a jakým se vyhnout. Na YouTube publikuje videa mnoho lékařů, kteří se specializují na pomoc pacientům s nadváhou. Jejich seznam naleznete na tomto odkazu. Bohužel došlo v roce 2023 k zablokování těchto lékařů ve výsledcích vyhledávání, protože výrobci cukru silně lobují za cenzuru informací, které omezují spotřebu cukru. Prokazatelné pozitivní účinky nízkosacharidové diety jsou však již všeobecně známé. Koncerny už s tím nic nesvedou.
- Kuchařky a recepty: Využívejte kuchařky a recepty specifické pro nízkosacharidové diety, aby byl jídelníček rozmanitý a chutný. Můžete to také dělat tak, že si vytvoříte detailní nákupní seznamy a teprve z výběru potravin si necháte navrhnout menu, a sice nejlépe od umělé inteligence – například od ChatGPT. Celkem funkční je i ta bezplatná verze. Umí dobře česky.
- Předcházení běžným chybám:
- Realistická očekávání: Nastavte si realistická očekávání a buďte trpělivá. Rychlé výsledky nejsou udržitelné. Podstatné je naučit se nakupovat a připravovat zdravá jídla v dlouhodobém měřítku.
- Příprava na výzvy: Připravte se na situace, kdy může být dodržování diety obtížné, například při společenských akcích, tzn. na oslavách narozenin, firemních večírcích apod. Budete-li připravena, je velká šance, že nesklouznete zpět do říše závislých na cukru.
- Podpora a komunita:
- Hledání podpory: Hledejte podporu v online komunitách. Na Facebooku existují početné skupiny, kde se lidé navzájem podporují sdílením výsledků.
- Skupinové výzvy: Zúčastněte se skupinových výzev nebo se připojte k podpůrným skupinám, kde můžete sdílet tipy a motivaci.
- Adaptace:
- Přizpůsobení diety: Dietu přizpůsobte svým potřebám a životnímu stylu, aby byla dlouhodobě udržitelná. Jestliže vám některé zdravé potraviny nesedí, tak se nenuťte. Najděte jiné, nebo zkuste různé kombinace.
Začleněním těchto kroků do vašeho plánu na nízkosacharidovou dietu můžete zvýšit šanci na její úspěšné dodržování a dosažení dlouhodobých výsledků. Autor tohoto blogu je na nízkosacharidové dietě již od roku 2022. Zažil několik nepříjemných návratů k sacharidům, ale vždy se z toho dostal a dnes již si neumí představit, že by se stravoval jinak. Vaření vnímá jako mnohem snazší, než když se vaří tradiční nezdravá česká jídla.
Kvalitní informace na téma nízkosacharidová strava naleznete níže:
Vše co potřebujete vědět o keto dietě (nízkosacharidová dieta s omezením denní dávky sacharidů na maximálně 20 gramů)