Ke zdárnému vyřešení všech úloh IQ testu není nutné narodit se jako autista (typickým autistou je postava Sheldona Coopera ze sitcomu Teorie velkého třesku). Autisté, kteří se zajímají o fyziku, techniku, apod., mají mnohdy velmi vysokou inteligenci v oblasti abstraktního myšlení. Abstraktní myšlení ale není žádná magie. Využívá konkrétní metody práce s objekty, o čemž se můžete přesvědčit na desítkách rozborů řešení poměrně obtížných úloh ve sbírce IQ testů za tímto účelem sestavené.
Výhodu při řešení IQ testu měli vždy lidé, kteří si oblíbili matematiku, fyziku a podobné oblasti (např. Einstein), kde se abstraktní myšlení intenzivně používá. Nemusíte ovšem holdovat matematice, abyste mohli nalézat správné odpovědi. Stačí detailně pochopit, jak se tyto úlohy řeší, a sice nejlépe studiem náročnějších úloh, u kterých se můžete v případě nezdaru podívat na detailní postup řešení.
Většina testů, které najdete na internetu, má v lepším případě uvedené na konci pouze správné odpovědi. Detailní postupy řešení vždy chybí, takže se z takových testů abstraktnímu myšlení nenaučíte. V této sbírce nejde o testování inteligence, ale o důkladné pochopení metod hledání řešení, a tím o trénování inteligence. Nebojte se vyniknout. Můžete jen získat. Používat inteligenci musíme při rozhodování denně, tak proč si ji trochu nenabrousit, a dělat díky tomu kvalitnější rozhodnutí?
IQ test
Smysl měření inteligenčního kvocientu spočívá, krom jiného, v získávání statistickými daty podložené představy o stavu populace.
Ale jaký smysl má měření IQ konkrétně pro vás? Co vám absolvování IQ testu přinese? Proč měřit něco, co jste s největší pravděpodobností nikdy vědomě netrénovali? Je to jako jít skládat maturitní zkoušku, aniž byste se na ni jakkoliv připravovali, aniž byste se kdy zúčastnili výuky, a jen sem tam něco pochytili za školou. Jaký asi budete mít v takovém případě výsledek?
Není to sice úplně přesné přirovnání, protože inteligence se trénuje nepřímo ve školách díky alespoň občas vynucenému přemýšlení nad rozmanitými úlohami. Ale proč netrénovat inteligenci vědomě přímo, když je to již možné?
Hodnotu vašeho inteligenčního kvocientu odhalí nejsnáze oficiální Mensa IQ test, který je však placený. Testy volně dostupné na internetu dávají záměrně zkreslené výsledky – abyste si od tvůrců něco koupili. Přesto v obou typech testů můžete mít o mnoho bodů více, začnete-li vědomě trénovat vaší fluidní inteligenci.
Do Mensy můžete jít na jejich test jen třikrát za život, takže si dobře rozmyslete, zda chcete jen přidat údaj o vašem IQ do souhrnných statistik stavu populace (tzn. udělat to pro ně), anebo zda chcete změřit své vlastní limity (udělat to hlavně pro sebe). Osobně bych volil druhou variantu, když už se za to musí platit. Vaše limity objevíte jen díky cílenému tréninku inteligence, což umožní třeba právě sbírka IQ testů.
Ukázky z knihy
Ve sbírce testů, kterou zde můžete získat v digitální podobě ve formátu PDF, jsou zejména složitější typy úloh používané Mensou. Jedná se především o Ravenovy progresivní matice, což jsou vizuální grafické úlohy.
2.7. Jaký obrázek z nabízených řešení A až H logicky následuje?
Zde je další jednoduchá rozcvička. Nic nového převratného. Vlastně abychom našli správné řešení, musíme si v této úloze převracení povšimnout. Po zkušenostech s podobnými matricemi jistě už na první pohled vidíte, že se tu vyskytují symboly po trojicích. Tři trojúhelníky s kolečky uvnitř, tři trojúhelníky s čárami, a logicky jsou zbývající symboly tři trojúhelníky samotné. Na výběr zbývá C nebo F. Pakliže v každé trojici je jeden člen otočen o 180°, bude i trojúhelník, který hledáme, otočen o 180° oproti těm do trojice. Nejlogičtější odpověď je F.
2.21. Jaký obrázek z nabízených řešení A až H logicky následuje?
Abyste neměli pocit, že vás šetřím, podíváme se na trochu náročnější hádanku. Jako první klíč asi uvidíte shodu barevnosti trojúhelníků v diagonálách. Tím dojde k vyloučení všech variant, kde má trojúhelník jinou barvu, než zelenou. Jenže v té chvíli jako by nám inteligenci zahalila mlha. Není se také čemu divit. Víte, že monitory jsou složené z ohromného množství miniaturních RGB diod? Když se na obrazovku podíváte silnou lupou, uvidíte vedle sebe svítit červenou, zelenou a modrou mikro-diodu. Když svítí všechny naplno, vypadá to dohromady jako bílá barva. Tak asi proto může mít někdo bílou před očima při pohledu na barevný chaos výše. 😉
Budeme při hledání další indicie postupovat jako obvykle. Nejprve pozorně sledujte všechny obrázky (vyjma obrázků nabízených řešení). Nějakou další stopu určitě objevíte. Co třeba sledovat svislé proužky? Při pozorování proužků objevíte pravidelné prostřídání barev. Následně můžete objevit, která barva by měla být na svislém proužku. Jestliže nad prvním zeleným trojúhelníkem je modrá a nad druhým zelená, jaká by měla být nad třetím? [pokračování naleznete v knize]
2.38 Který tvar logicky následuje a proč?
Většinou je cílem najít logiku. Pakliže žádnou nenacházíte, je zapotřebí změnit způsob hledání. Někdy opravdu razantně. V tomto případě je řešením počítat hrany. Jde o posloupnost čísel 3, 4, 5, 6, 7. Který z nabízených geometrických tvarů má 7 hran?
Sbírka IQ testů s postupy řešení je ke stažení ve formátu PDF.
Počet stran: 101
Počet řešených úloh: 109
Autor sbírky: Petr Franěk (autor článků na webu filosofie-uspechu.cz)
Cena: 180 Kč
Dotazy směrujte prosím na psavec@email.cz .
Platbu za knihu lze provést níže prostřednictvím platební brány. (Výjimečně se může stát, že se na některém zařízení brána nezobrazí. V takovém případě napište na výše uvedený e-mail. Obdržíte poté údaje k platbě standardním převodem, které lze zadat buď ručně, nebo načtením přiloženého QR kódu.)
Ihned po úhradě obdržíte e-mail s odkazem ke stažení PDF souboru.