Elon se konečně může začít naplno věnovat svému životnímu poslání, tedy záchraně lidstva před sebou samým. Je sice jasné, že před šílenostmi (rozuměj před šílenými lidmi) nelze nikam utéct, zvlášť ne na Mars, protože k tomu vždy potřebujete vzít s sebou lidi (právě z lidí se šílenci nevyhnutelně a neustále rekrutují), ale výsledkem snahy může být alespoň zpřístupnění surovin nacházejících se mimo naší planetu, čemuž já osobně moc fandím. Píše se převratný rok 2021 – alespoň pro kosmonautiku, protože probíhá intenzivní vývoj znovupoužitelných obřích raket a výstavba kosmodromu Starbase (raketová základna budoucích Marťanů). Rakeťácký nerd Tim Dodd (Everyday Astronaut), natáčel s Elonem přímo ve Starbase a získal řadu zajímavých informací, tedy alespoň pro nerdy zajímající se o vývoj nových technologií.
Jste-li techničtí nadšenci, podívejte se jak probíhají přípravy na lety Starship, což bude po spojení se Super Heavy největší raketa v historii (na výšku 120 m). A nemusíte se přitom vůbec zajímat o rakety a vesmírné lety. Elon totiž v interview prozrazuje pozoruhodné informace, které se týkají každého inženýra/technika vývojáře. Zjistíte například, že přirovnává projekt Shuttle k ruské ruletě a vysvětluje, proč ve skutečnosti raketoplány selhaly.
Nevíme sice, jestli Elon a jeho tým uspějí, ale jdou do toho s ohromným zápalem, takže je velká šance, že brzy uvidíme přistání lidí na Měsíci a po nějaké době i na Marsu. Na Raptoru mají nalepený obrázek Pikachu, tak to přece musí vyjít!
Druhé video je krom techniků určené také manažerům na vedoucích pozicích. Povšimněte si na něm, jak probíhá komunikace se zaměstnanci. Sledujte Elona při práci. V jednom z videí (celkem jsou tři) vysvětluje, proč se nikdy nesmí zadávat úkol týmu, ale vždy jen konkrétním osobám. Dozvíte se řadu dalších informací, které napomáhají úspěchu.
První testovací let Starship spojené s masivním nosičem by měl proběhnout do konce roku 2021. Uvidíme. Přípravy probíhají dnem i nocí.
Kosmonautika byla poslední desítky let podivně zatuchlá. Nic nového se dohromady nedělo. A pak se tady vyloupnul ajťák s novými nápady, raketový inženýr samouk a najednou to jde a naprosto senzačně! Rakety bez problému přistávají na zemi a už se nemusí po každém startu zahazovat.
Možná tomu trochu napomohl nechtěně i hrdina ameriky Neil Armstrong, první člověk na Měsíci, když před lety spolu s Genem Cernanem stanul před kongresem a kritizoval snahy o komerční lety do vesmíru, o které se od počátku zasazuje nováček kosmonautiky Elon. V podstatě mu vyčinili, že se nemá cpát mezi profesionály. Elonovi to zjevně zlomilo srdce. Oba astronauty v dětství nesmírně obdivoval. V jednom rozhovoru bylo vidět, jak byl z těch pánů zklamaný, protože mu to vehnalo slzy do očí. (Někde na Youtube to najdete.) Dnes už víme, že komercializace letů do vesmíru nejenže není na obtíž, ale je zásadní a nutnou podmínkou pro další pokračování pronikání člověka do vesmíru. Jedině soukromý sektor totiž může dostat cenu letů dolů na únosnou úroveň. Naštěstí si to v NASA uvědomili a návazali se SpaceX oboustranně prospěšnou úzkou spolupráci. NASA a SpaceX si nikdy nebudou konkurovat. Jsou to partneři.
Podívejte se na srovnání nákladů u nejtěžších raket v historii:
Slavný SLS (Space Launch System), jediná kapka naděje staré gardy (Armstrong a spol.) je ve vývoji od roku 2011 a nemá za sebou ještě žádné zkušební starty. Přitom stál mnohem víc, než dosavadní vývoj Starship, která již zkušební lety za sebou má a další a další se připravují. Cena za vynesení 1 kg bude u Starship minimálně 10 x nižší. Dopravce SpaceX může jednou vynášet relativně levně do vesmíru i vaše těžební, výrobní, logistická či jiná zařízení pro podnikání ve vesmíru! 😉
Projekt SLS je těžké poslat ke dnu. Ta věc stála už příliš mnoho, než aby ji ani jednou nevypustili. Start SLS bude jednou (a jedno kdy to bude) už jen proto, aby se neřeklo.
Šokoval mě nedávno Jeff Bezos, když se po neúspěchu Blue Origin (po upřednostnění SpaceX ze strany NASA) projevil naplno jako malý Jarda, což by mě bývalo nepřekvapilo, kdybych vědomě srovnával firemní kulturu Amazonu a Blue Originu s firemní kulturou SpaceX a Tesly. Bezos místo aby své lidi povzbudil tak jak to dělá Elon, se na ně jednoduše vykašlal a teeď ve velkém přichází o nejlepší vývojáře. Místo aby se soustředil na cíl, soustředí síly na boj pomocí právníků. Je to nedospělé vzteklé dítě. Příště zažaluje atmosféru a gravitaci, že je lze jen obtížně překonat? Škoda slov.