V pár příspěvcích už jsem si postěžoval, jak mi každý týden několik let volají s otravnými nabídkami finančních služeb, pojišťovnictví a další. Také jsem se v jednom příspěvku zmínil, že nemám rád smartfouny. Jenže bez smartphone je nemožné se otrapů zbavit. Zkoušel jsem na ně třeba GDPR. Vůbec je to nevzrušovalo a volali dál. Musel jsem si nakonec přiznat, že starý spolehlivý obyčejný mobil, který stačilo nabít jednou či dvakrát za dva týdny, už patří na smetiště dějin a smartphone si budu muset opět pořídit. (Nějakou dobu jsem smartphone kdysi používal a byl to hrozný opruz. Spousty zbytečných funkcí, těžkopádné ovládání, nutnost často je nabíjet.) Po měsíci používání však uznávám, že jsem se k tomu měl vrátit dříve. Ano, je to opruz muset telefon neustále dobíjet, ale celý měsíc se mi nedovolali žádní otrapové! Ani jeden. Pořídil jsem si za necelé 2 tisíce čínský Redmi s Android 9. Telefon se připojuje přes wi-fi, nemusím platit žádný šílený paušál (mám paušál 150 Kč/měsíčně z mobilního pravěku a nemůžou mi jej vzít). Fotí pěkně. Pro mé potřeby je těžce předimenzovaný, ale díky mnohem lepšímu uspořádání ovládacích prvků, než jak tomu bylo před pár lety, mi nadbytečné funkce už tolik nevadí. Potřebuji mít jen možnost přijímat hovory, budík a blokování otravných hovorů z call center. Za tímto účelem jsem nainstaloval aplikaci nevolejte.cz , kterou vytvořilo Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu, z.s.
Princip je jednoduchý. Sdružení spravuje databázi otravných telefonních čísel. V době psaní článku v ní bylo kolem 13 tisíc otrapů. Když vám zavolá někdo s číslem z databáze, tak hovor vůbec neprojde, ani nezazvoní, nic. A když se jedná o nové číslo, tak jej můžete následně zablokovat a tím předat sdružení jako kandidáta na zařazení do databáze. Vloží-li číslo další dvě oběti, tak je posouzeno a zařazeno do databáze.
Jak už jsem naznačil v úvodu, funguje to perfektně. Celý měsíc jsem měl klid. A nakonec jsem našel pro telefon ještě jedno využití a sice kontrolu správného zobrazování mobilních verzí webových stránek. Dosud jsem to dělal jenom v prohlížečích zmenšením okna. Jenže jsem s hrůzou zjistil, že je ta metoda dost nespolehlivá. Některé prvky se totiž zobrazují v desktopovém Chrome jinak než v tom mobilním.
Ještě malá poznámka k tomuto již uzavřenému tématu (téma otravných telefonátů) …
Nechápu, jak se těm organizacím může vyplatit zaměstnávat pracovníky a nepřetržitě otravovat. Jak jim někdo na jejich stupidní nabídky může skočit? Inu, vysvětlení je prosté. Matematicky je vyjadřuje Gaussova křivka rozdělení pravděpodobnosti spojité náhodné veličiny, v tomto případě lidské inteligence. Z křivky je patrné, že vždy se nějaký hlupák najde. Stačí pouze vytrvat v hledání/otravování. Když uvážíte jak vysoké náklady jsou s tím spojené, je zřejmé, že hlupáků je dostatek, protože jinak by nikdo neotravoval. Věřím, že nainstalováním blokovací aplikace jsem o trošinku v žebříčku postoupil nahoru a nejsem až tak blbý, jako dříve, kdy jsem jejich hovory (byť nevědomky) několikrát za měsíc přijímal.