Co je to ketogenická dieta

Ketogenická (či keto) dieta je vzor stravování, který navozuje ketózu. Jde o přepnutí ze spalování glukózy na spalování tuků, prostřednictvím ketonů. Glukóza jsou v podstatě cukry. Ketony jsou látky vytvářené enzymatickou činností z tuků. Cukry coby palivo jsou příliš agresivní. Tuk coby palivo má na metabolismus stabilizační účinky. Díky spalování tuků nedochází k inzulínovým špičkám, které by jinak způsobily vznik vážné poruchy metabolismu, které říkáme inzulínová rezistence. Inzulínovou rezistenci má v různých stupních většina populace. Naštěstí lze zvrátit, a sice díky ketogenické dietě.

Přepnutí na spalování tuků je zcela přirozené a tělo tento mechanismus tisíce let běžně využívalo. I když došlo v posledních desetiletích kvůli přemíře sacharidů v naší potravě k tomu, že do svých tukových zásob již v podstatě nesaháme a pouze je zvyšujeme, každé tělo se přepnout na spalování tuků zvládne bez problému. Jen v prvních dnech či týdnech můžete pociťovat určitou nevolnost, která ale vždy přejde. Není se vůbec čeho obávat. Pouze v případě, kdy jste na lécích z důvodu vážnějších zdravotních problémů, je lépe zkonzultovat přechod na keto dietu se ZNALÝM lékařem.

ketogenická dietaPoužívat ve spojitosti s ketózou slovo dieta je poněkud nešťastné. Jako dietu si většinou každý představí drastická omezení. Nesmíš tohle a tamto. Znáte to. U keto “diety”, sice přestanete některé potraviny jíst, to je pravda, ale na druhou stranu objevíte, že lze jíst řada jiných potravin, které jste přehlíželi, protože jste třeba neměli ponětí jak je připravit. Váš jídelníček se stane paradoxně pestřejší, rozmanitější a začnete vnímat chutě, které jste kvůli cukrům přehlíželi, takže nedává smysl říkat tomu dieta. Jde jen o přesun pozornosti na jiné potraviny – od sacharidů s vysokým obsahem cukrů, k potravinám s nízkým obsahem cukrů, přesněji k tukům. A neplašte se, mýtus s nebezpečností tuků byl již kompletně vyvrácen.

Zvýšený přísun tuků zajistí kontinuální dodávku energie a když se rozhodnete zhubnout, stačí k tomu půsty se sníženým přísunem energie tak, aby denní příjem energie v potravě byl o něco nižší, než denní výdej energie. Tělo se díky vysazení sacharidů, a díky většímu příjmu tuků přepne do jiného metabolického režimu přirozeným způsobem. Přepne se na spalování tuků. Jakmile snížíte množství příjmu energie, začne si tělo brát energii z uložených zásob tuků. Ale díky tomu, že se vyhnete sacharidům, nebude docházet k inzulínovým špičkám a tedy ani k propadům, které způsobují, že máte hlad třeba již za dvě hodiny po jídle. Častější hlad mají lidé s nadváhout také kvůli leptinové rezistenci. Leptin je protein, jehož funkcí je například i omezovat příjem potravy a zvyšovat energetický výdej. Leptin má za úkol signalizovat množství tuku v organismu a nutriční zásoby. Jenže když máte větší nadváhu, tato funkce je narušena. Paradoxně máte hlad, což ale bývá právě v důsledku přivození leptinové rezistence.

V řadě sportovních oblastí je výhodnější mít jako zdroj energie ketony získávané z tuků, namísto glukózy získávané z cukrů. Ale například u sprinterů je výkonnější být na glukóze. Glukóza (cukr) je coby palivo agresivnější, rychlejší.

Přehlíženou vedlejší výhodou pro sportovce na ketonech je výrazně nižší opotřebení organizmu. Postavíte-li vedle sebe dva bývalé vrcholové sportovce, kterým je 50, tak ten, který jel výhradně na glukózu, bude většinou vypadat na 60 až 70. Ten, který jel na ketonech, bude vypadat přinejhorším na 50.

Když vám někdo začne vyprávět, že abyste byli keto, děje se tak jen když jíte tohle a tamto, a tohle ne, nebo málo, vzpomeňte si prosím vždy následující poučku:

Ketóza se spouští, i když nejíte vůbec nic, a sice tehdy, začnete-li mít po osmnácti a více hodinách bez jídla hlad.

Tělo v té chvíli začne energii těžit z uložených zásob v tukových buňkách. Tam dle množství zásob může být dostatek energie i na několik měsíců!! Nemáte-li výjimečné zdravotní komplikace, kvůli kterým musíte brát léky, tak se vám skutečně nic nestane, budete-li den nebo i dva dny bez jídla. Akorát je to na začátku docela nezvyk, ale po několika týdnech tréninku navozování ketózy se to celé překlopí a začne vám díky tomu být dobře. U diabetiků bych si jen dovolil připomenout, že vám nesmí klesnout hladina glukózy pod 4.

V šedesátých letech, kdy byla ketóza objevena, se přišlo také na to, že ketogenická dieta pomáhá předcházet záchvatům u dětí. Je pravděpodobné, že může snižovat i projevy ADHD. Máte-li v rodině někoho s ADHD, zkuste jako první věc zcela vynechat slazené nápoje. To jen na okraj.

Přejděte nyní prosím zpět na hlavní stránku:

Přejít zpět na stránku Keto dieta